První měsíc školy za námi

07.10.2023

Září je úspěšně za námi, pomalu jsme přivykli novému rozvrhu, novým složením tříd a spojení dětí. Skvěle nás na to naladila už škola v přírodě. Na společný adaptační pobyt do Harrachova jsme odjeli hned na začátku školního roku. Byli jsme hodně v přírodě, chodili na výlety a zahráli si spoustu her zaměřených na spolupráci a dynamiku třídy. Děti zažily hádky i následná smíření. Sepsali jsme si pravidla třídy, k nimž jsme postupně došli a která nám fungují. Děti z prvního trojročí si také vyrobily třídní artefakt.

Mottem letošního školního roku je 3D - důslednost, disciplína, diskomfort. Sedmáci, osmáci a deváťáci si vyzkoušeli spaní pod širákem nebo bojovku, při které jsme je odvezli do Polska, kde jsme je zanechali jen s mapou a oni se museli svépomocí dostat zpátky. Každá skupina měla s sebou samozřejmě dozor v podobě dvou průvodců, kteří však s ničím neradili. Jedna skupina sice dorazila až v sedm večer, ale vrátili se všichni. Děti se také naučily, jak rozdělat oheň a ti starší se otužovali v Mumlavských vodopádech.

S otužováním pokračujeme i dál, na školní zahradě jsme nainstalovali káď, kde se od návratu pravidelně otužujeme každý pátek. V návaznosti na to domlouváme workshop Jakuba Chomáta Umění hledání komfortu v diskomfortní situaci a děti povedeme také k tomu, jak správně dýchat a jaké dýchací techniky používat např. ke zklidnění, či před spánkem.

Během září první trojročí absolvovalo ještě exkurzi do České televize, třetí trojročí zase vyrazilo na výlet do Šárky a stihli jsme i první zasedání školského parlamentu, kde se potkali dva zástupci z každé třídy a tři deváťáci bez průvodců.