Pátek s Kouzelnými tkaničkami

03.06.2023

V pátek se první a druhé trojročí seznámilo s knížkou Kouzelné tkaničky, kterou přišla do Edisony představit její autorka Eva Vychodilová. Ta škole zároveň nově pomáhá s PR, sociálními sítěmi a marketingem.

Eva děti seznámila s příběhem školáka Káji, který je vášnivým čtenářem, miluje dobrodružství a také velmi rád uzluje. Kam ho zavede ambulanční uzel a kam lodní, nebo dračí smyčka? K čemu a kde se jednotlivé uzly používají a jak se vážou?

V prvním trojročí jsme si přečetli kapitolu, v níž se Kája dostane na loď plnou pirátů a sudů s kysaným zelím, ve druhém trojročí jsme se vydali do Skotska, kde pánové nosí sukně a hrají na dudy. Pověděli jsme si také o tom, jak pracuje spisovatel a jak probíhá proces psaní od samotného nápadu až po okamžik, kdy se hotová knížka ocitne na pultech knihkupectví.

A pak už následovalo samotné uzlování. Děti se naučily vázat jednotlivé typy uzlů - některé jsme si ukázali společně, další uzly si každý vyzkoušel uvázat podle uzlovací příručky, kterou si pak mohl odnést domů. Probrali jsme rozdíl mezi křížovou spojkou a ambulákem, nechali draka vylézt z jezera a uchvátit princeznu, která se jen tak nedala, vysvětlili si, jak pomocí zkracovačky zkrátit lano a ve dvojicích jsme pak uvázali rybářskou spojku neboli autíčka a propletli uzel přátelství a škoťák.

Kluci nadšeně zkoušeli vytvořit z uzlovačky pouta a holky zas naučily samotnou autorku, jak se ke kůlu uvazují koně. Zkrátka parádní hravé dopoledne, během kterého jsme se pobavili a něco nového také naučili! To vše na pozadí pohádkového příběhu plného fantazie a překvapivých zvratů, který vloni vyšel v brněnském nakladatelství Host. Knížka Kouzelné tkaničky nově doplnila školní knihovničku, a tak si v ní můžeme na pokračování dál číst.

Další aktivity nás čekají s další Evinou knížkou Puntička, příběhem o přátelství, pomoci a nových výzvách. Budeme malovat slunečnice do soutěže Nadačního fondu IMPULS, které přinášejí naději pro lidi s nevyléčitelnou nemocí. Teď už ale hurá zabalit kufry a vyrazit na školu v přírodě!