Naposledy do Polytechnických hnízd

16.05.2023

V pátek 19. května se třetí trojročí rozloučí s výukou v polytechnických hnízdech, kde se děti během šesti dopolední seznamují s polytechnickou výchovou, robotikou a mechatronikou.

Co všechno se šesťáci, sedmáci a osmáci už naučili a jak výuka v areálu Vltavanů v Braníku probíhá? Pouze pár dětí zvolilo manuální práci se dřevem, kovem, svěráky a pilníky v dílně, mnohem početnější skupinu zaujala robotika, kde se interaktivně pracuje se stavebnicemi VEX IQ, ale také s 3D tiskem nebo některými počítačovými programy.

Třeba zatímco minulý pátek se v dílnách dětem pod rukama rodily kovové štítky s vyraženými nápisy a dlabala se dřevěná maska, v učebně robotiky žáci stavěli houpačky a ruské kolo pod vedením studenta strojní fakulty ČVUT Ondry Štorka, který robotiku v Braníku vyučuje od zimy. V polytechnických hnízdech je ve svém živlu a doufá, že úspěšný projekt Magistrátu hlavního města Prahy a Hospodářské komory hl. m. Prahy bude pokračovat i v dalších letech.

Dětem během hodiny ochotně odpovídá na dotazy a pomáhá těm, co si neví rady. "Minule jsme si vysvětlovali, co to je 3D tisk, jak funguje a kde se používá. V programu Tinkercad jsme pak zkoušeli narýsovat domeček a zahradu. Jednodušší stavba se pak také dá vytisknout na 3D tiskárně," líčí zapáleně a ukazuje u toho police plné sad šroubováků a dalšího nářadí. "To je sen snad každého kluka mít to doma, je skvělé, že tady si můžou všechno vyzkoušet a osahat," jiskří mu oči.

Práce se svěrákem i stavebnice VEX však baví i holky. Mezi kluky se mezitím vede diskuze o Youtuberovi Janku Rubešovi, Minecraftu a počítačích. "Rodiče nechápou, co je zajímavého na tom, když na Youtube koukáme třeba na to, jak se hraje nějaká hra. Ale proč se táta dívá na sport? To taky nedává smysl," zní učebnou od skupinky kluků, kteří zapáleně zacvakávají do kostry ruského kola poslední kostičky, než si půjdou dát svačinu.

Více informací o polytechnických hnízdech, kterých je v Praze celkem 39, najdete na webu Prazskeskoly.cz.

Autor: Eva Vychodilová, marketing a PR Edisony