Beseda o AI se žáky 2.stupně

24.04.2023

Umělá inteligence. Strašák, nebo pomoc?

"To, co tě připraví na budoucnost, je mít dobré ambice. Být vnímavý, citlivý a o něco pečovat. To je to, co z nás dělá lidi, to stroj nikdy nenahradí," řekl IT odborník Jakub Bareš během páteční přednášky o umělé inteligenci pro třetí trojročí a deváťáky. Dětem vysvětlil, jak funguje nový Chat GPT, co od něj můžeme čekat a jak AI používat správně.

Umělá inteligence se naučí lehce vzorce neuronových sítí, pro lidský mozek je to příliš složité. Jazykově se skvěle vyjadřuje, ale vlastně mluví nesmysly a neví všechno. "My cítíme emoce, instinkty, model ne," vysvětlil Kuba dětem přednosti i úskalí nové technologie. "Když vám na něčem bude záležet, v tom vás to nenahradí," dodal v odpovědi na otázku Sama, jestli je z AI vyděšený.

Během hodinu a půl trvající přednášky jsme se dozvěděli třeba to, že Chat GPT dokáže spočítat složitou rovnici nebo vyvodit důsledky zákonů. Také ušije odpověď na míru přiměřenou věku. "Je mi třináct, objasníš mi kvantovou fyziku?" můžeme se zeptat a AI nám fundovaně odpoví. Vypíše nám všechny možnosti, ale pořád má oproti lidskému mozku své limity. "Hrajte si s tím, testujte to," vyzval Kuba děti.

"Používám to každý den, třeba Wikipedie má všechno popsané moc složitě, Chat GPT mi problematiku vysvětlí ve dvou větách," svěřil se se svými zkušenostmi Matěj. Ajťák Kuba ale zároveň doporučil nadále ověřovat všechna fakta v encyklopediích. "Je to jazykový model, vývoj akcií na burze vám nespočítá," dodal.

Padla také otázka, proč dělá tuhle práci a jak se k ní dostal. "Je fuk, kde začnete, já jsem původně studoval film na FAMU. Chtěl jsem projevovat svou kreativitu a nevěřil tomu, že i jiné obory jsou kreativní. Uvědomil jsem si to až v roce 2008, když se rozjel Youtube a Facebook," vyprávěl, jak mu tenkrát došlo, že se děje něco velkého a on chtěl být u toho. A tak změnil obo

"Je důležité mít velké sny a ambice, jen nekonzumovat. Je potřeba vylézt z informačního bahna TikToku. Musíte mít cíl," shrnula na závěr přednášky ředitelka Edisony Pavla Sadilová.

"Ale jak máme vědět, co je náš cíl?" opáčila osmačka Lucka, která právě přemýšlí, kam dál po základní škole směřovat. Je skvělé, že v Edisoně může tyhle otázky klást, diskutovat o nich, dostávat na ně odpovědi a ještě si u toho pohladit jednoho z okolo pobíhajících pejsků.

Autor: Eva Vychodilová, marketing a PR Edisony